Szivárványcsaládok Napja II.
International Family Equality Day
A Szivárványcsaládokért Alapítvány az idei Pride alatt az IFED (Internatianal Family Equality Day) magyarországi programjaként második alkalommal rendezi meg a Szivárványcsaládok Napja című rendezvényét, melyre szeretettel várunk, ha érdekel a téma, gyermeket tervezel, vagy nevelsz! A kicsiket játszóházzal várjuk, míg a szülők és érdeklődők számára előadásokkal és panelbeszélgetéssel készültünk.
Dátum: 2015. július 5., vasárnap
Helyszín: Bálint Ház, VI. ker Révay u. 16., Budapest, Hungary, 1065
A délután folyamán Családi Pikniket szervezünk, ahol kötetlen beszélgetésre, ismerkedésre, a közösség találkozására nyílik lehetőség.
A rendezvényre a belépés 500 Ft adomány, de az Alapítvány működésére további felajánlásokat is szívesen fogadunk a helyszínen.
Részletes program:
Előadások, kerekasztal – helyszín: Bálint Ház, VI. kerület, Révay u. 16.
10.00-11.00 Dombos Tamás: Jogi kérdések a gyermekvállalás körül
Milyen lehetőségeket biztosít ma a hazai jogi szabályozás az azonos nemű párok gyermekvállalására és -nevelésére? Hol érhető tetten még mindig diszkrimináció? Mit tehetünk, ha a mindennapok során hátrányos megkülönböztetéssel találkozunk? Dombos Tamással, a Háttér Társaság jogi programjának munkatársával beszélgetünk e kérdésekről
11.00-11.15 szünet
11.15-12.15 Dr. Mészáros György: Gendersemleges nevelés
Hogyan szeretnénk nevelni a gyermekünket a nem tekintetében? Fontos számunkra, hogyan lesz férfi vagy nő (vagy transznemű)? Mit kezdünk a nemi szerepekkel azonos nemű szülőkként? Hogyan reagálunk a társadalmi elvárásokra? Mennyire megyünk szembe velük a nem területén. Az utóbbi évtizedekben egyre inkább felfigyeltek arra, hogy a nemhez kapcsolódó viselkedések valójában egy olyan társadalmi elvárásrendszerből származnak, amelyek megerősítik a nemek közötti egyenlőtlenséget, kirekesztik a transzneműeket és a nem heteroszexuális vonzalmakat pont mert nem illenek bele a nem "normálisnak" tatott keretbe. Ezért egyre inkább megjelent az igény arra, hogy a gyerekeket ne szocializáljuk ezek szerint a merev normák szerint, s ne várjuk el tőlük, hogy az előre fabrikált nemi szerepeknek megfeleljenek. Bár ez az egyelőre alternatívnak tekinthető megközelítés az intézményes nevelésben is felmerült néhány helyen, mégis elsősorban mint szülői feladat, lehetőség jelenik meg. Különösen a szivárványcsaládokban vetődik föl ez az igény, gondolat a szülők részéről, akik szeretnék, ha gyermekeik rugalmasabban szocializálódnának a nemi szerepek terén, illetve egyáltalán nem is tennének magukévá fix nemi szerepeket. A nemsemleges szülői nevelés (gender neutral parinting) gyakorlata azonos nemű és nem azonos nemű szülők körében egyre inkább terjedő gyakorlat számos országban. Van ugyan elméleti alapja, de elsősorban a nevelói tapasztalatokból születő gyakorlatot jelenti, amelyről már praktikus kézikönyvek is készülnek. A beszélgetés célja, hogy közös gondolkodást és tapasztalatmegosztást indítson el a témában, ismertetve a külföldi meglátásokat is, de megnézve a hazai lehetőségeket. Nyíltan szeretnék felvetni a beszélgetésen az alábbi kérdéseket: - vaóban szeretnénk szülőként nemsemlegesen nevelni a gyermekeinket? miért igen, miért nem? - a hazai kontextusban mik ennek a lehetőségei és korlátai? miben lehet más ez a fajta nevelés, mint más országokban? - ha szeretnénk szembe menni a társadalmi keretekkel, ezt hogyan tudjuk megtenni, ha teljesen nem szeretnénk (vagy úgy gondoljuk, nem tudunk) hogyan lehetséges a nemi szerepek terén működő rugalasságot (legalább) elősegíteni?
12.15-13.00 szünet
13.00-14.30 Kerekasztal a gyermekvállalás módjairól
Meghívott vendégeink olyan szülők, akik különböző gyermekvállalási mód segítségével alapítottak családot (örökbefogadás, anonim donor, társszülőség). Beszélgetünk gyerekvállalással és gyerekneveléssel kapcsolatos tapasztalatiakról, az egyes gyermekvállalási módok sajátosságairól.
15.00-17.00 Családi Piknik - kötetlen együttlét, csevegés, és majszolás
A Piknik helyszíne: kb. 15 perc séta távolságban a Bálint Háztól, a Károlyi-kertben (megközelíthető V. kerület, Ferenczy István utcáról és Magyar utcáról).


International Family Equality Day az Európai Parlamentben, Brüsszelben (2015).